Při opakovaných návštěvách stejných klientů pak zjišťuji, že nedodržují základní doporučení a ani je neznají.

Zapomínat je lidské, zvláště pak u nemocných. Proto jsem si vypracovala písemně systém doporučení, která klientům s diabetem při první návštěvě nebo na požádání předávám. Pokud jsou léčeni inzulínem, nechávám si podepsat dokarty klienta, že byli ústně i písemně edukováni. Snažím se tak právně chránit sebe, rozšířit svou péči o odborný rozměr, zlepšovat spolupráci s diabetologem a klientovi conejvíce usnadnit péči o nohy a tím i o své zdraví.

Doporučení diabetikům při prevenci syndromu diabetické nohy a zásady pro preventivní obuv

1.Noste boty dobře padnoucí, kožené, s dostatke prostoru pro prsty (vpředu dostatečně široké), bezpásků (způsobují puchýře), uzavřené (aby se do botynedostal písek, kamínky) - i domácí obuv, nejlép šněrovací (zpevnění nohy, kotníku), s tuhou podrážkou(snižuje tlak na plosku nohy), bez vysokého podpatku, přední okraj boty aby byl rovný (nikdy úzká špička!),s vhodnou pružnou vložkou, nejlépe protismykovou. Obuv pro diabetiky lze zakoupit ve zdravotnických potřebách, u diabetiků s neuropatií je částečně hrazena pojišťovnami, předpis vystaví diabetolog na požá-dání.

2.Před obutím vždy boty zkontrolujte, zda v nich není předmět, vyklepejte je! Nechoďte bosi! Ani doma.

3. Nenoste obuv naboso, používejte bezešvé bavlněné ponožky pro diabetiky, (prevence otlaků, puchýřů),bez stahujících gumiček (aby mohla cirkulovat krev).

4.Denně nohy prohlížejte, zda na nich nejsou změnybarvy kůže a nehtů, otlaky, puchýře, modřiny, mozoly,zranění, praskliny. Pokud na ně nevidíte, použijtezrcátko nebo požádejte rodinného příslušníka. Přinávštěvě lékaře si zouvejte boty, ukažte nohy lékaři(diabetologovi, praktickému).

5.Nekuřte (kouřením se zhorší stav cév).

6.Každý den umývejte nohy vlažnou vodou, teplota vody nemá přesáhnout 37°C, nohy každý večer ošetřetekrémem, pěnou určenou na nohy diabetikům (Indulona je krém na ruce), krém nevtírejte mezi prsty (riziko plísní). Po každé koupeli vytírejte prostory mezi prstydo sucha (prevence plísní, trhlin).

7.Používejte antimykotické spreje do bot. Nevystavujte nohy horku a mrazu.

 8. Navštěvujte pravidelně odbornou pedikúru (nejlépepřístrojovou), doma nohy ošetřujte opatrně pemzou nasucho, nikdy do růžova, spíše méně a častěji, než občas a radikálně. Nepoužívejte k úpravě nehtů kleště,nůžky, lepší je pilník (nebezpečí poranění ostrýmipředměty). Nehty zapilujte do rovna, nikdy do oblouč-ku (nebezpečí zarůstání). Pokud na nehty dobře nevi-díte, nechte úpravu na pedikérce. Nepoužívejte náplasti na kuří oka (obsahují kyselinu,která může leptat okolní tkáň!), vyhledejte přístrojovou pedikúru.

9.Navštivte vždy lékaře, máte-li: oteklé nohy, změnu barvy kůže nebo nehtů, puchýře, praskliny, poraněnínebo vředy, pedikúru - máte-li zatvrdlou kůži na nohou

10.Důležitá je přiměřená pohybová aktivita, cviky pro zdravou nohu. Myslete na to, že máte nohy sníženě citlivé na teplo, tlak a bolest a chraňte se před poraněními

Eliška Kopecká, časopis Podiatrické listy č .2/2012