Většina z nás, pedikérů, používá masážní vanu na nohy pro změkčení kůže, pro relaxaci a masáž. Je to super věc, ale pokud je zákazník zdravý. V návodu k použití se dozvíme, že jsou k dispozici 3 stupně nastavení - bublinky, vibrace a bublinky s vibrací. Někdy vaničky i topí. Dále jsou uvedeny technické parametry. Ale nikde nám výrobci nenapsali, kdy vanu nesmíme použít.

Měli bychom si uvědomit, že si nesmíme všímat jen nohou, ale celého těla, celého člověka. Důležité je, abychom si s klientem v klidu popovídali o jeho zdravotním stavu, nejen o tom, zda nemá cukrovku, ale i o lécích na ředění krve, jestli nemá křečové žíly a i o tom, zda nejsou kardiaci nebo nemají kardiostimulátor. Bublinková masáž zvedá malinko krevní tlak, vibrační masáž také a může i rozházet kardiostimulátor. Nositelé tohoto přístroje jsou ohroženi silnými magnetickými poli, měli by se vyhýbat silnému elektrickému napětí, které může činnost přístroje poškodit. I mobilní telefon by se měl nosit jinde než v náprsní kapse a přikládat k uchu na opačné straně než je implantovaný stimulátor. Píši toto záměrně, protože pacienti s tímto přístrojem by neměli podstupovat ani elektroléčbu a podobně. Je to pochopitelně něco jiného než masážní vanička, ale i tak si na toto dávám opravdu pozor, mně samotné vibrační masáž trochu rozházela srdeční rytmus. Myslím si, že u starších klientů bychom měli počítat i s variantou, že můžou mít problémy se srdcem, a pokud jsou u klientů diagnostikovány křečové žíly nebo trombóza, měli bychom být opravdu obezřetní.

Křečové žíly dolních končetin mohou být povrchové a hluboké a komunikující žíly (perforátory).Většina viditelných křečových žil je důsledkem nedostatečné funkce povrchového  systému a systému perforátorů. Na začátku všeho je porucha pevnosti žilní stěny, kdy vlivem tlaku krve se úseky s oslabenou stěnou rozšiřují. Tím dochází k poruše funkce žilních chlopní. V rozšířených žilách chlopně nedomykají a nemohou tak plnit funkci ventilu bránícího zpětného toku krve. Krev se hromadí a zvyšuje tak tlak na žilní stěnu a tento stav se označuje jako žilní nedostatečnost.Varixy můžou být jak dědičné,  tak vrozené a přispívají k nim i hormonální změny, vysoký krevní tlak, obezita a dlouhodobé stání. Kromě těchto faktorů přispívá i zánět.

Záněty žil bývají postiženy zejména dolní končetiny. Krev z žil dolních končetin je vypuzována směrem k srdci pomocí svalové pumpy. Dojde-li ke zpomalení krevního toku v žilách nebo k přímému poškození žilní stěny nebo se začne z nějakého důvodu krev srážet v žilách, dochází k zánětu žil. Může vzniknout městík, v jehož okolí se vytvoří zánět.Tato nemoc se nazývá trombóza hlubokých žil a její komplikací může být až plicní embolie, což je ucpání části plicního cévního řečiště krevní sraženinou, kdy postižený cítí bolest na hrudi i dýchavičnost. Postižená dolní končetina bývá hodně bolestivá, tvrdá a oteklá. Někdy bez rychlého lékařského zákroku může plicní embolie končit i smrtí.

Při léčbě zánětu křečových povrchových žil je nejdůležitější stáhnout postiženou končetinu obinadlem nebo elastickou punčochou, pacient musí chodit.

Při trombóze je v prvních dnech velmi důležitý klid na lůžku, dále mít zdviženou nohu, protože umožňuje lepší odtok krve z postižené končetiny. Léčí se léky na ředění krve. Proto bychom se měli na zdravotní stav svých klientů opravdu ptát, jelikož pokud se stane, že nějakým způsobem při pedikúře klienta řízneme, měli bychom vědět, jaké léky užívá a jaké má nemoci. Noha sama o sobě hodně krvácí a s těmito léky by krvácení mohlo být masivnější. Nemluvě o tom, že bychom měli o této skutečnosti sepsat protokol, kde by mělo být poranění popsáno, uvést jakou desinfekcí a jak bylo místo ošetřeno. Dále by tam mělo být napsané, že byl klient doporučen na protitetanovou injekci (pokud klient neví, kdy byl očkován). Protokol by měl být vyhotoven ve dvou stejnopisech a podepsán námi i klientem.

Veronika Miclíková